rw ok roślina trująca   galeria skocz na koniec pomoc

Powojnik

 Clematis

Rząd: jaskrowce (

Ranunculales Dumortier, 1829

)

Rodzina: jaskrowate (

Ranunculaceae Adans., 1763

)

Opis ogólny

Wymagania

Gatunki

Odmiany

Opis ogólny

Powojniki są bardzo ozdobnymi pnączami dorastający do 2-8 m (w naszym klimacie, w zależności od gatunku i odmiany). Przyrosty roczne pędów wynoszą od 1 do 3 m. Obficie i długo kwitną. Mają kwiaty okrągłe, duże o średnicy od 5 cm w górę, różnych barwach od białej przez różową, czerwoną do ciemnofioletowej i niebieskiej. Kwitną długo od maja do października. U niektórych gatunków ozdobę stanowią także kuliste owocostany. Pędy powojników są cienkie, długie i delikatne. Przyczepiają się one do podpór za pomocą ogonków liściowych i szypułek kwiatowych. Powojniki w zależności od odmiany osiągają wysokości 1,5 - 3,5 m. Znanych jest około 230 gatunków i ich liczne odmiany. W uprawie najczęściej spotyka się mieszańce wielokwiatowe, które charakteryzują się większymi kwiatami o średnicy od 5 do 25 cm, niż u gatunków powojników botanicznych np. powojnika górskiego lub powojnika tanguckiego.

Wymagania

Gatunki

 1. Powojnik alpejski

  Clematis alpina

  - występuje od Pirenejów aż do północnej Azji i Ameryki Północnej, rośnie wzdłuż rzek alpejskich. Jest objęty ochroną. Całkowicie odporny na mróz, a także bardziej odporny na warunki glebowo-klimatyczne od mieszańców ogrodowych. Jest pnączem dorastającym do 2 m. Łodyga pnąca się, drewniejąca. Liście naprzeciwległe, podwójnie trójdzielne, o długich ogonkach. Kwiaty pojedyncze, na długich szypułkach, mniejsze niż u mieszańców ogrodowych o średnicy 4-6 cm, zwisłe, 4 płatkowe niebieskofioletowe. Spotyka się także odmiany o kwiatach białych, różowych i czerwonobrązowych. Kwitnie od maja do sierpnia. Owoce małe, owłosione. Rośnie w lasach i zaroślach od pogórza po piętro subalpejskie, przeważnie na podłożu wapiennym, rzadko na krzemianowym. W Polsce występuje w Karpatach, w lasach i zaroślach. Kwitnie od maja do lipca. Nadaje się on doskonale do obsadzania niedużych ogrodzeń i ogródków skalnych. Dobrze rośnie w półcieniu.

 2. Powojnik całolistny

  Clematis integrifolia

  - występuje w Europie Południowo-Wschodniej i zachodniej części Azji. W Polsce spotykany jest w stanie dzikim. Należy do grupy powojników bylinowych, nie pnie się. powojnik całolistny nie jest pnączem, jednak dla pełnego zobrazowania rodzaju powojników został ujęty w opisie. Łodyga wzniesiona, do 30-60 cm wysokości, górą krótko owłosiona. Pędy wyprostowane do czasu kwitnienia, później wylegają pod ciężarem kwiatów. Liście jajowate, całobrzegi i zaostrzone. Kwiaty pojedyncze, zwieszone, niebieskie lub ciemnofiołkowe, o średnicy 4-6 cm. Rozwijają się pojedynczo od końca maja do września, dzwonkowate. Ozdobne są także puszyste, srebrzystoszare owocostany. Powojnik ten nadaje się głównie do ogrodu skalnego.

 3. Powojnik chiński

  Clematis chinensis

  - pnącze występujące w centralnych Chinach i w Indochinach. Wyrasta do wysokości 4-5 m. Kwiaty rozkwitają w lipcu i sierpniu. Białe kwiaty mają od 1,5 do 2 cm szerokości. Gatunek ten przemarza, ale na wiosnę wypuszcza ponownie pędy.

 4. Powojnik Duglasa

  Clematis douglasii

  - niskie półpnącze występujące w Ameryce Północnej. Wyrasta do wysokości 1 m. Kwiaty rozkwitają od czerwca do sierpnia. Kwiaty są białe lub niebieskie, od 6 do 8 cm szerokości. Nasiona dojrzewają w wrześniu i październiku.

 5. Powojnik górski

  Clematis montana

  - bardziej odporny na mróz i warunki glebowo-klimatyczne od mieszańców ogrodowych. Pochodzi z Himalajów i Chin. Pnącze to dorasta do 6-8 m, a jego roczne przyrosty pędów to od 2 do 4 m. Kwiaty mniejsze niż u mieszańców ogrodowych, otwarte, z czterema działkami, jasnoróżowe, zwykle o średnicy około 5 cm. Niektóre odmiany tego gatunku mają kwiaty większe. Kwitnie od maja do czerwca. W warunkach klimatycznych Polski może przemarzać.

 6. Powojnik Jackmana

  Clematis x jackmanii

  - mieszaniec powstały ze skrzyżowania Clematis lanuginosa i Clematisa viticella, oba gatunki pochodzą z rejonu morza śródziemnego. Pędy ma cienkie i wiotkie, wyrastają do 3-4 m, czepiając się podpór ogonkami liściowymi. Liście są nieparzystopierzaste.
  kliknij - powiększenie

  zdj. 1 - kwiat

  Kwiaty pojedyncze, bardzo duże o średnicy 10-15 cm, ciemnofioletowe, osadzone na 10-14 cm długości szypułkach. Kwitnie od końca czerwca do września.

  Nie znosi suszy. Obecnie formę pierwotną powojnika Jackmana traktuje się jako odmianę i nadano nazwę "Jackmanii".

 7. Powojnik kwiecisty

  Clematis florida

  - pochodzi z Chin. Wyrasta do wysokości 2-3 m po 3-4 latach. Kwitnie późną wiosną i wczesnym latem. Kwiaty duże, o średnicy często przekraczającej 15 cm. Wytrzymuje temperaturę do -20°C.

 8. Powojnik mandżurski

  Clematis mandschurica

  /syn. Clematis liaotungensis, Clematis terniflora mandschurica/

  - pochodzi z obszaru północnych Chin, Japonii i Korei. Rośnie w zaroślach i na stokach, do wysokości 800 m nad poziomem morza. Bylina wieloletnia, wyrastająca do wysokości 1,5 m. Kwitnie od lipca do września. Kwiaty małe, około 1,5 cm średnicy, białe. Kwiaty słabo pachną.

 9. Powojnik pnący

  Clematis vitalba

  /syn. Clematis virginiana/

  - pnącze pochodzące z zachodniej części obszaru śródziemnomorskiego. Wyrasta do wysokości 4-12 m. Ma łodygę wijącą się, liście trójdzielne, pierzaste. Kwiaty drobne o średnicy 2 cm, zebrane w wiechy. Kielich kwiatów na zewnątrz biały, wewnątrz zielonkawy. Gatunek ciepłolubny, rośnie w lasach i zaroślach, w Polsce bardzo rzadko na Śląsku i nad środkową Wisłą. Kwitnie od czerwca do października. Owoce srebrzystobiałe, pierzaste. Łodyga wzniesiona lub ze słabą tendencją do pięcia się. W krótkim czasie pokrywa duże, nasłonecznione płaszczyzny.

 10. Powojnik południowy

  Clematis flammula

  - powojnik pachnący, występujący w południowej Europie (szczególnie w Prowansji, w południowej Francji) i na Bliskim Wschodzie. Wyrasta do wysokości 5 m. Roczne przyrosty wynoszą 3-5 m. Liście silnie powycinane, drobne, z ciemno zielonymi brzegami i białozielonym unerwieniem. Kwiaty drobne o średnicy 2-3 cm, białe, o czterech płatkach. Kwiaty wydzielają silny słodki zapach. Kwitnie bardzo obficie. Kwitnie od sierpnia do października. Później ozdobą są owocostany.

 11. Powojnik pośredni

  Clematis x jouiniana

  - mieszaniec Clematis vitalba i Clematis heraclelifolia. Liście są trójdzielne, ciemnozielone, z ząbkowanymi brzegami. Pędy tego gatunku płożą się po ziemi. Nadaje się więc doskonale jako roślina okrywowa.

 12. Powojnik prosty

  Clematis recta

  - występuje ze wschodniej Azji i z Europy. W Polsce występuje na łąkach i w zaroślach, głównie w Lubelskim i na Wyżynie Małopolskiej. Bylina wysokości do 1-1,5 m, o wzniesionych pędach. Liście nieparzystopierzaste, całobrzegie, o ogonkach często poskręcanych. Kwiaty kremowobiałe, małe o średnicy 1,5 cm, w szczytowych wielokwiatowych niby baldachach, pachnące. Kwitnie od lipca do sierpnia. Gatunek ten nadaje się na rabaty i ogrody naturalistyczne.

 13. Powojnik rurkowaty

  Clematis heraclefolia

  - występuje w wschodnich Chinach. Roślina wyrasta do około 1 m wysokości. Kwitnie w sierpniu i wrześniu. W kątach liści na grubych omszonych pędach wyrastają pęczki silnie pachnących kwiatów. Kwiaty są pojedyncze liliowo-błękitne z wywiniętymi końcami płatków.

 14. Powojnik tangucki

  Clematis tangutica

  - jest pnączem dorastającym do 2-4 m wysokości.
  kliknij - powiększenie

  zdj. 2 - kwiat

  Występuje w stanie naturalnym w Azji Środkowej. Gatunek o żółtych, nieco mniejszych kwiatach niż u mieszańców ogrodowych. Kwiaty ma lekko zwisające, osadzone pojedynczo w kątach liści, rzadziej po 2-3, średnicy 5-8 cm. Kwitnie w czerwcu i lipcu oraz powtórnie na jesieni.

  kliknij - powiększenie

  zdj. 3 - kwiaty i owocostany

  Jego dodatkową ozdobą są puszyste owocostany, które pojawiają się od połowy lata.

  Rozmnaża się łatwo z nasion. Całkowicie mrozoodporny, dobrze toleruje przesychanie gleby.

 15. Powojnik wielopłatkowy

  Clematis macropetala

  - występuje w wschodniej Mongolii, północnych Chinach i w północnej części Półwyspu Koreańskiego. Powojnik ten charakteryzuje się większą odpornością na mróz i warunki glebowo-klimatyczne od mieszańców ogrodowych. Dorasta do 3 m wysokości. Liście podwójnie-3 listkowe, listki małe, głęboko piłkowane, mogą być klapowane. Kwiaty mniejsze niż u mieszańców ogrodowych, dzwonkowate, ale w miarę kwitnienia otwierające się szeroko. Kwiaty półpełne, płatki wąskie, zaostrzone, zebrane po 4. Kwiaty pojawiają się na zeszłorocznych pędach. Kwitnie od końca kwietnia do czerwca. Kwiaty barwy niebiesko-fioletowej. Może być uprawiany w pojemnikach.

 16. Powojnik włoski

  Clematis viticella

  - w stanie naturalnym występuje w południowej Europie. Pędy są bardzo cienkie. Liście podwójnie pierzaste z 5-7 rozgałęzieniami, całobrzegie lub klapowane, nagie. Kwiaty początkowo dzwonkowate, potem otwierają się, złożone z 4 płatków, zwisają z końców długich szypułek. Kwiaty barwy różowej lub fioletowej. Owoce to niełupki z krótki wyrostkiem, bez pierzastego aparatu lotnego.

 17. Powojnik wschodni

  Clematis orientalis

  /syn. Clematis ispahanica/

  - bardziej odporny na mróz i warunki glebowo-klimatyczne od mieszańców ogrodowych. Kwiaty jasne, zielonożółte, mniejsze niż u mieszańców ogrodowych. Rośnie silnie i osiąga wysokość 8 m.

Odmiany

 1. Powojnik alpejski "Alpina Plena"

  - BIAŁY - kwiaty białe, półpełne. Odmiana silnie rosnąca.
 2. Powojnik alpejski "Bettina"

  - CZERWONY - kwiaty bordowe, kwitnące ciągle od końca kwietnia do sierpnia. Osiąga wysokość 2 m.
 3. Powojnik alpejski "Brunette"

  - CZERWONY - kwiaty czerwonobrązowe.
 4. Powojnik alpejski "Columbine"

  - NIEBIESKI - kwiaty jasnoniebieskie.
 5. Powojnik alpejski "Constance"

  - RÓŻOWY - kwiaty ciemoróżowe, prawie pełne, do 8 cm.
 6. Powojnik alpejski "Frances Rivis"

  - NIEBIESKI - kwiaty niebieskie z białym środkiem i duże do 10 cm.
 7. Powojnik alpejski "Helsinborg"

  - NIEBIESKI - osiąga wysokość 2-3 m.
 8. Powojnik alpejski "Multi Blue"

  - NIEBIESKI - kwiaty niebieskie. Kwitnie od maja do września. Dorasta do 1,5-2 m.
  kliknij - powiększenie

  zdj. 4 - kwiat odmiany "Multi Blue"

 9. Powojnik alpejski "Pamela Jackman"

  - NIEBIESKI - kwiaty niebieskie, do 7 cm.
 10. Powojnik alpejski "Ruby Foxy"

  - RÓŻOWY - kwiaty jasnoróżowe.
 11. Powojnik alpejski "Willy"

  - RÓŻOWY - kwiaty ciemnoróżowe z jasnymi brzegami do 7 cm. Osiąga wysokość 2-3 m.
 12. Powojnik całolistny "Alba"

  - BIAŁY - kwiaty białe.
 13. Powojnik całolistny "Bluish Violet"

  - FIOLETOWY - kwiaty fioletowe.
 14. Powojnik całolistny "Hakurei"

  - FIOLETOWY - kwiaty małe, białofioletowe. Wyrasta do 1m wysokości.
 15. Powojnik całolistny "Hanajima"

  - RÓŻOWY - kwiaty małe, różowe. Wyrasta do 1m wysokości.
 16. Powojnik całolistny "Olgae"

  - NIEBIESKI - kwiaty niebieskie, większe niż u innych odmian tego gatunku, lekko pachnące.
 17. Powojnik całolistny "Rosea"

  - RÓŻOWY - kwiaty różowe.
 18. Powojnik górski "Alexander"

  - BIAŁY - kwiaty kremowobiałe, duże i pachnące. Kwitnie po 5 lub więcej latach. Wyrasta do 8-10 m.
 19. Powojnik górski "Boughton Star"

  - RÓŻOWY - kwiaty ciemnokremowe-różowe, półpełne. Osiąga wysokość do 5 m.
 20. Powojnik górski "Continuity"

  - RÓŻOWY - odmiana o kwiatach różowych, na długich szypułkach. Kwitnie przez całe lato.
 21. Powojnik górski "Elizabeth"

  - RÓŻOWY - odmiana o kwiatach jasnoróżowych, dużych i pachnących. Osiąga wysokość do 8-10 m.
 22. Powojnik górski "Frabrant Spring"

  - RÓŻOWY - odmiana o kwiatach różowych i pachnących. Liście brązowe. Wyrasta do 10 m.
 23. Powojnik górski "Freda"

  - RÓŻOWY - odmiana o kwiatach ciemnoróżowych i liściach brązowych.
 24. Powojnik górski "Gothenburg"

  - RÓŻOWY - kwiaty różowe z kremowymi pręcikami. Liście mają srebrzyste żyłki. Wyrasta do 5 m.
 25. Powojnik górski "Marjorie"

  - RÓŻOWY - odmiana o kwiatach kremoworóżowych, półpełnych.
 26. Powojnik górski "Mayleen"

  - RÓŻOWY - kwiaty różowe, duże i pachnące. Liście brązowe. Rośnie bardzo silnie do 8-10 m.
 27. Powojnik górski "Mrs Margaret Jones"

  - BIAŁY - kwiaty białe, małe i półpełne.
 28. Powojnik górski "New Dawn"

  - RÓŻOWY - kwiaty jaskraworóżowe. Wyrasta do 10 m wysokości.
 29. Powojnik górski "Odorata"

  - RÓŻOWY - odmiana o kwiatach bladoróżowych i pachnących. Kwitnie obficie.
 30. Powojnik górski "Peveril"

  - BIAŁY - kwiaty białe, nie pachnące, duże z okazałymi pręcikami. Kwitnie latem. Dorasta do 5 m.
 31. Powojnik górski "Pinton's Variety"

  - RÓŻOWY - kwiaty ciemnoróżowe. Liście brązowe. Dorasta do 5 m. Rośnie słabiej niż większość odmian tego gatunku.
 32. Powojnik górski "Pink Perfection"

  - RÓŻOWY - odmiana o kwiatach ciamnoróżowych i pachnących.
 33. Powojnik górski "Rubens"

  - RÓŻOWY - kwiaty jasnoróżowe.
 34. Powojnik górski "Superba"

  - BIAŁY - kwiaty białe, duże. Rośnie silnie.
 35. Powojnik górski "Tetrarose"

  - RÓŻOWY - kwiaty ciemnoróżowe, duże i pachnące, zaokrąglone. Liście duże.
 36. Powojnik górski "Vera"

  - RÓŻOWY - kwiaty ciemnoróżowe i pachnące. Liście są ciemnozielone. Rośnie bardzo silnie do 10 m.
 37. Powojnik górski "Warwickshire Rose"

  - RÓŻOWY - odmiana o kwiatach żółtych ze złocistymi pręcikami.
 38. Powojnik Jackmana "Abendstern"

  - CZERWONY - odmiana o czerwonych kwiatach.
 39. Powojnik Jackmana "Comtesse de Bouchaud"

  - RÓŻOWY - odmiana o jedwabistych, intensywnie jasnoróżowych kwiatach z odcieniem lila i żółtych pylnikach. Kwiaty są szeroko rozwarte. Kwitnie w czerwcu na zeszłorocznych pędach, a w sierpniu i wrześniu na tegorocznych pędach (niekiedy w październiku), bardzo obficie.
  kliknij - powiększenie

  zdj. 5 - kwiat odmiany "Comtesse de Bouchaud"

 40. Powojnik Jackmana "Gipsy Queen"

  - FIOLETOWY - odmiana o ciemno-fioletowo-purpurowych kwiatach średniej wielkości, pylniki tej samego koloru jak i kwiaty, kwitnie od czerwca do września. Osiąga wysokość 3 m.
 41. Powojnik Jackmana "Henry Chaplin"

  - CZERWONY - odmiana o ciemnoczerwonych kwiatach.
 42. Powojnik Jackmana "Jackmanii"

  - FIOLETOWY - patrz powojnik Jackmana
 43. Powojnik Jackmana "Lady Betty Balfour"

  - FIOLETOWY - odmiana o kwiatach ciemno-fioletowo-niebieskie, pylniki żółte, rozwijają się obficie od lipca do późnej jesieni. Osiąga wysokość około 3.5 m.
 44. Powojnik Jackmana "Niobe"

  - CZERWONY - duże, ciemnoczerwone, szerokodzwonkowe, aksamitne kwiaty, o żółtych pylnikach. Kwitnie w czerwcu i jeszcze raz od sierpnia do października. Wyrasta do 1,5 m. Na wystawie w Wielkiej Brytanii odmiana ta była odznaczona złotym i srebrnym medalem, a w Holandii w 1978 r. złotym medalem.
 45. Powojnik Jackmana "Pink Fantasy"

  - RÓŻOWY - kwiaty różowe z brązowymi pylnikami i prążkiem.
 46. Powojnik Jackmana "Rhapsody"

  - NIEBIESKI - kwiaty granatowe z kremowożółtymi pylnikami, kwitnie obficie.
 47. Powojnik Jackmana "Rouge Cardinal"

  - CZERWONY - duże, purpurowe kwiaty. Kwitnie obficie od maja do sierpnia. Wyrasta do 2-3 m.
 48. Powojnik Jackmana "Sunset"

  - RÓŻOWY - kwiaty różowoczerwone, aksamitne, o żółtych pylnikach. Kwitnie długo.
 49. Powojnik Jackmana "Vino"

  - CZERWONY - kwiaty karmazynowe z kremowożółtymi pylnikami, duże.
 50. Powojnik Jackmana "Viola"

  - FIOLETOWY - kwiaty niebieskofioletowe z zielokawożółtymi pręcikami, kwitnie obficie.
 51. Powojnik Jackmana "Warszawska Nike"

  - FIOLETOWY - polska odmiana o fioletowopurpurowych kwiatach z żółtymi pręcikami, średniej wielkości. Kwitnie od maja do września. Osiąga 2-3 m wysokości.
 52. Powojnik kwiecisty "Arctic Queen"

  - BIAŁY - odmiana o dużych, pełnych, kremowobiałych kwiatach. Kwitnie obficie i silnie rośnie.
 53. Powojnik kwiecisty "Duchess of Edinburgh"

  - BIAŁY - odmiana o pełnych, białych kwiatach.
 54. Powojnik kwiecisty "Proteus"

  - RÓŻOWY - kwiaty różowe, duże, pełne i półpełne. Kwitnie obficie.
 55. Powojnik kwiecisty "Sylvia Denny"

  - BIAŁY - półpełne i pojedyncze, białe kwiaty średniej wielkości. Kwitnie od maja do czerwca i we wrześniu.
 56. Powojnik kwiecisty "Vyvyan PennelI"

  - NIEBIESKI - duże niebieskie kwiaty, pełne i półpełne, kwitnie od maja do sierpnia z krótką przerwą w lipcu.
 57. Powojnik pośredni "Mrs. Robert Brydon"

  - FIOLETOWY - kwiaty małe, jasnofioletowe. Roślina osiąga wysokość 2 m.
 58. Powojnik pośredni "Praecox"

  - BIAŁY - odmiana o białych kwiatach. Płoży się po ziemi i pędy dorastają rocznie do 3-4 m.
 59. Powojnik tangucki "Aureolin"

  - ŻÓŁTY - odmiana o ciemnożółtych kwiatach.
 60. Powojnik tangucki "Helios"

  - ŻÓŁTY - odmiana bardzo długo kwitnąca o jasnożółtych kwiatach.
 61. Powojnik tangucki "Lambton Park"

  - ŻÓŁTY - odmiana o jaskrawożółtych, zaokrąglonych kwiatach.
 62. Powojnik wielopłatkowy "Anders"

  - NIEBIESKI - odmiana o kwiatach fiołkowo-różowo-niebieskich.
 63. Powojnik wielopłatkowy "Ballet Skirt"

  - RÓŻOWY - kwiaty jasnoróżowe.
 64. Powojnik wielopłatkowy "Blue Bird"

  - NIEBIESKI - kwiaty półpełne, niebieskie.
 65. Powojnik wielopłatkowy "Cecilie"

  - NIEBIESKI - kwiaty półpełne, błękitne.
 66. Powojnik wielopłatkowy "Ernest Markham"

  - CZERWONY - kwiaty duże, krwistoczerwone, aksamitne, o pylnikach brązowych, rozwijają się stopniowo od czerwca do września, z przerwami. Osiąga wysokość około 3 m.
 67. Powojnik wielopłatkowy "Harry Smith"

  - NIEBIESKI - kwiaty jasnoniebieskie.
 68. Powojnik wielopłatkowy "Jan Lindmark"

  - FIOLETOWY - kwiaty fioletowe, półpełne.
 69. Powojnik wielopłatkowy "Lagoon"

  - NIEBIESKI - kwiaty półpełne, niebieskie.
 70. Powojnik wielopłatkowy "Markham's Pink"

  - RÓŻOWY - kwiaty różowe, półpełne.
 71. Powojnik wielopłatkowy "Snowbird"

  - BIAŁY - kwiaty białe. Liście jasnozielone.
 72. Powojnik wielopłatkowy "Westleton"

  - NIEBIESKI - kwiaty niebieskie.
 73. Powojnik wielopłatkowy "White Lady"

  - BIAŁY - kwiaty białe.
 74. Powojnik wielopłatkowy "White Swan"

  - BIAŁY - kwiaty białe i półpełne.
 75. Powojnik włoski "Abundance"

  - NIEBIESKIE - kwiaty ciemnoniebieskie.
 76. Powojnik włoski "Betty Corning"

  - RÓŻOWY - kwiaty różowolila.
 77. Powojnik włoski "Emilia Plater"

  - NIEBIESKI - kwiaty jasnoniebieskie z kremowymi pręcikami.
 78. Powojnik włoski "Etoile Violette"

  - FIOLETOWY - kwiaty fioletowe przechodzące w karmazyn.
 79. Powojnik włoski "Huldine"

  - BIAŁY - kwiaty białe.
 80. Powojnik włoski "Kermasina"

  - CZERWONY - kwiaty karmazynowe.
 81. Powojnik włoski "Little Nell"

  - RÓŻOWY - kwiaty różowokremowe. Wyrasta do 4 m wysokości. Kwitnie od czerwca do września.
 82. Powojnik włoski "Polish Spirit"

  - NIEBIESKI - kwiaty niebieskopurpurowe, duże. Kwitnie obficie.
 83. Powojnik włoski "Purpurea Plena Elegans"

  - CZERWONY - kwiaty bordo, półpełne. Kwiaty rozwijają się na pędach nowych i starych. Dorasta do 3-4 m.
 84. Powojnik włoski "Venosa Violacea"

  - FIOLETOWY - kwiaty fioletowe z białymi ciapkami. Osiąga wysokość 2-3 m.
 85. Powojnik włoski "Ville de Lyon"

  - CZERWONY - karminowoczerwone kwiaty, średniej wielkości, o pylnikach żółtych. Kwitnie od czerwca do późnej jesieni. Osiąga wysokość około 3 m jeśli jest cięty silnie, a 9 m jeśli jest cięty słabo.
 86. Powojnik wschodni "Bill MacKenzie"

  - ŻÓŁTY - kwiaty żółte.
 87. Powojnik wschodni "Orange Peel"

  - POMARAŃCZOWY - kwiaty pomarańczowożółte. Wyrasta do 6m wysokości.
 88. Powojnik x grupa mieszańców ogrodowych "Aljonushka"

  - RÓŻOWY - kwiaty ciemnoróżowe, dzwonkowate. Osiąga wysokość do 1,5 m. Odmiana uzyskana na Ukrainie z krzyżowania powojnika całolistnego z innymi gatunkami powojników.
 89. Powojnik x grupa mieszańców ogrodowych "Asao"

  - RÓŻOWY - kwiaty ciemnoróżowe.
 90. Powojnik x grupa mieszańców ogrodowych "Bałtyk"

  - FIOLETOWY - kwiaty purpurowofioletowe.
 91. Powojnik x grupa mieszańców ogrodowych "Barbara Dibley"

  - FIOLETOWY - odmiana o kwiatach intensywnie purpurowofioletowych z ciemniejszym paskiem przez środek, rozkwitają bardzo obficie w czerwcu i częściowo powtórnie w lipcu.
 92. Powojnik x grupa mieszańców ogrodowych "Batalionów Zośki i Parasola"

  - RÓŻOWY - kwiaty różowokarminowe.
 93. Powojnik x grupa mieszańców ogrodowych "Blue Boy"

  - FIOLETOWY - kwiaty granatowofioletowe, dzwonkowate. Mieszaniec Cleamtis integrifolia i Clematis viticella.
 94. Powojnik x grupa mieszańców ogrodowych "Błękitny Anioł"

  - NIEBIESKI - kwiaty jasnoniebieskie.
 95. Powojnik x grupa mieszańców ogrodowych "Capitan Thuilleaux"

  - RÓŻOWY - kwiaty różowe z czerwonym paskiem.
 96. Powojnik x grupa mieszańców ogrodowych "Daniel Deronda"

  - FIOLETOWY - kwiaty bardzo duże, niebieskofioletowe, o żółtych pylnikach, rozwija się od czerwca do lipca, a nawet sierpnia. Osiąga wysokość około 2,5 m.
 97. Powojnik x grupa mieszańców ogrodowych " Dominika"

  - NIEBIESKI - kwiaty jasnoniebieskie.
 98. Powojnik x grupa mieszańców ogrodowych "Dorota"

  - FIOLETOWY - kwiaty fioletowe.
 99. Powojnik x grupa mieszańców ogrodowych "Dr. Ruppel"

  - RÓŻOWY - kwiaty różowe z czerwonym paskiem.
 100. Powojnik x grupa mieszańców ogrodowych "Elsa Späth" (syn. "Xerxes")

  - FIOLETOWY - kwiaty niebieskofioletowe, okazałe, z pylnikami purpurowymi, rozwijają się w czerwcu i powtórnie w sierpniu. Osiąga wysokość około 2m.
 101. Powojnik x grupa mieszańców ogrodowych "Fryderyk Chopin"

  - NIEBIESKI - kwiaty niebieskie.
 102. Powojnik x grupa mieszańców ogrodowych "Fujimusume"

  - NIEBIESKI - kwiaty lazurowoniebieskie.
 103. Powojnik x grupa mieszańców ogrodowych "Gabriel Narutowicz"

  - FIOLETOWY - kwiaty bardzo duże, o delikatnym śliwkowym kolorze.
 104. Powojnik x grupa mieszańców ogrodowych "Generał Sikorski"

  - NIEBIESKI - polska odmiana o dużych, niebieskich kwiatach, kwitnie od czerwca do października. Krzew wyrasta do 3-4 m wysokości i nie wymaga silnego cięcia.
 105. Powojnik x grupa mieszańców ogrodowych "H. F. Young"

  - NIEBIESKI - kwiaty niebieskie.
 106. Powojnik x grupa mieszańców ogrodowych "Hagley Hybrid"

  - RÓŻOWY - odmiana o różowych, średniej wielkości kwiatach, kwitnie od lipca do września. Wyrasta do 2-3 m, wymaga silniejszego cięcia.
 107. Powojnik x grupa mieszańców ogrodowych "Inżynier W. Noll"

  - RÓŻOWY - odmiana o kwiatach bardzo dużych, różowych. Kwitnie obficie od czerwca do sierpnia.
 108. Powojnik x grupa mieszańców ogrodowych "Jackmanii Superba"

  - FIOLETOWY - odmiana o kwiatach fioletowoniebieskich z zielonymi pylnikami. Kwiaty średniej wielkości, rozwijają się bardzo obficie od czerwca do września, nawet na północnych ścianach budynków. Roślina dobrze znosi cień. Osiąga wysokość do 3,5 m.
 109. Powojnik x grupa mieszańców ogrodowych "Jan Paweł II"

  - BIAŁY - odmiana o śmietankowobiałych, dużych kwiatach z lekkim, różowym (jesienią ciemniejszym) paskiem po środku płatków. Kwiaty duże, średnicy 14 cm, płaskie. Pylniki są aksamitnoczerwone, szeroko rozłożone. Kwitnie od czerwca do przymrozków, bardzo obficie.
 110. Powojnik x grupa mieszańców ogrodowych "Kacper"

  - FIOLETOWY - kwiaty olbrzymie, o średnicy do 20 cm, intensywnie ciemnofioletowe. Powtarza kwitnienie, przydatny do uprawy w pojemnikach.
 111. Powojnik x grupa mieszańców ogrodowych "Kardynał Wyszyński"

  - CZERWONY - odmiana o dużych, karminowoczerwonych kwiatach. Kwitnie od czerwca do września, wyrasta do 3 m.
 112. Powojnik x grupa mieszańców ogrodowych "Lady Northcliffe"

  - NIEBIESKI - kwiaty niebieskie.
 113. Powojnik x grupa mieszańców ogrodowych "Lasurstern"

  - NIEBIESKI - kwiaty bardzo duże, początkowo ciemnobłękitne, później ciemnoniebieskie, pylniki żółtawobiałe. Kwitnie od czerwca do sierpnia. Osiąga wysokość 2,5-3 m.
 114. Powojnik x grupa mieszańców ogrodowych "Maria Boisselot"

  - BIAŁY - kwiaty białe. Kwiaty są zawiązywane na pędach zeszłorocznych i wtedy kwitnie w czerwcu, a także zawiązuje kwiaty na pędach tegorocznych i wtedy kwitnie w sierpniu. Odmiana odporna na mróz i łatwa w uprawie. Osiąga wysokość do 4 m.
 115. Powojnik x grupa mieszańców ogrodowych "Matka Teresa"

  - BIAŁY - kwiaty białe.
 116. Powojnik x grupa mieszańców ogrodowych "Madame le Coultre"

  - BIAŁY - kwiaty czysto białe z żółtymi pylnikami. Odmiana wytrzymała na mróz i łatwa do uprawy, wyrasta do 4 m.
 117. Powojnik x grupa mieszańców ogrodowych "Miss Bateman"

  - BIAŁY - kwiaty białe. Kwitnie na początku lata.
 118. Powojnik x grupa mieszańców ogrodowych "Monte Cassino"

  - CZERWONY - kwiaty purpurowe.
 119. Powojnik x grupa mieszańców ogrodowych "Mrs. Cholmondeley"

  - NIEBIESKI - kwiaty duże, niebieskie. Kwitnie od czerwca do września. Wyrasta do 2-3 m i nie wymaga silniejszego cięcia.
 120. Powojnik x grupa mieszańców ogrodowych "Mrs. Thompson"

  - NIEBIESKI - kwiaty niebieskie z czerwonym paskiem.
  kliknij - powiększenie

  zdj. 6 - kwiat odmiany "Mrs. Thompson"

 121. Powojnik x grupa mieszańców ogrodowych "Nelly Moser"

  - RÓŻOWY - kwiaty duże, różowe z ciemnym paskiem. Kwitnie od maja do czerwca i potem jeszcze raz od lipca do września.
  kliknij - powiększenie

  zdj. 7 - kwiat odmiany "Nelly Moser"

 122. Powojnik x grupa mieszańców ogrodowych "Snow Queen"

  - BIAŁY - czysto białe kwiaty, duże, rozwijające się od maja do czerwca i powtórnie we wrześniu. Wyrasta do 2-3 m wysokości.
 123. Powojnik x grupa mieszańców ogrodowych "Star of India"

  - FIOLETOWY - kwiaty fioletowe.
 124. Powojnik x grupa mieszańców ogrodowych "Stefan Starzyński"

  - RÓŻOWY - kwiaty różowe, pełne. Kwitnie od połowy czerwca do sierpnia.
 125. Powojnik x grupa mieszańców ogrodowych "Sympatia"

  - RÓŻOWY - kwiaty różowe.
 126. Powojnik x grupa mieszańców ogrodowych "The President"

  - FIOLETOWY - odmiana o kwiatach bardzo dużych, ciemno-fioletowo-niebieskich z ciemniejszymi pylnikami. Kwitnie od czerwca do późnej jesieni. Osiąga wysokość do 2,5m.
 127. Powojnik x grupa mieszańców ogrodowych "Westerplatte"

  - CZERWONY - kwiaty intensywnie czerwone.
 128. Powojnik x grupa mieszańców ogrodowych "William Kennett"

  - NIEBIESKI - kwiaty niebieskie.
 129. Powojnik x triternata "Rubromarginata"

  - RÓŻOWY - kwiaty różowe, od środka płatki są białe i przechodzą stopniowo w różowe, pachnące (zapach podobny do waniliowego).

Valid XHTML 1.1!   galeria skocz na początek pomoc

© 1999 Copyright by Sławomir Sudnik