rj jo   skocz na koniec pomoc

Dynia

 Cucurbita

Rząd: dyniowce (

Cucurbitales Dumortier, 1829

)

Rodzina: dyniowate (

Cucurbitaceae Durande, 1782

)

Podrodzina: (

Cucurbitoideae

)

Opis ogólny

Wymagania

Gatunki

Odmiany

Opis ogólny

Rośliny pochodzące z Ameryki Środkowej. W Polsce popularnie zwana "Banią". Rodzaj ten liczy około 20 gatunków. Uprawiana już od 4000 lat p.n.e. przez Inków. Do Europy rośliny sprowadzone zostały przez Hiszpanów w XVI wieku. Rośliny przeważnie jednoroczne. Dynię uprawia się jako roślinę pokarmową, paszową lub przemysłową-oleistą. Owoce dyni są bardzo duże. Nasiona są jadalne, zawierają 30-50% tłuszczu.

Wymagania

Gatunki

Odmiany

 1. Dynia olbrzymia "Ambar"

  - odmiana półkrzaczasta. Jedna roślina wytwarza 2-3 owoce. Odmiana o owocach ważących od 2 do 4 kg. Owoce lekko spłaszczone, ciemnozielone w siwe plamy i intensywnie pomarańczowym miąższu. Owoce można przechowywać do wiosny. Odmiana praktycznie nie wchłaniająca azotanów i metali ciężkich.
 2. Dynia olbrzymia "Amazonka"

  - odmiana półkrzaczasta, o 3-6 owocach, kulistych, o masie od 1 do 1,5 kg. Skórka owoców jest pomarańczowa. Owoce nadają się do produkcji soków. Rośliny niezbyt silnie rosną.
 3. Dynia olbrzymia "Aga F1"

  - roślina wydaje średnio długi e rozgałęzienia. Owoce mają szarozieloną skórkę z cętkami i pomarańczowy, kruchy miąższ. Owocostany ważą około 6-10 kg. Owoce można przechowywać do marca w chłodnych pomieszczeniach. Owoce te nadają do zamrażania.
 4. Dynia olbrzymia "Aura F1"

  - odmiana mieszańcowa dyni olbrzymiej. Rośliny wydają od 3 do 6 owoców o wadze od 3 do 4 kg. Owoce mają skórkę koloru łososiowo-pomarańczową. Miąższ owoców jest gruby, żółtopomarańczowy i smaczny.
 5. Dynia olbrzymia "Melonowa Żółta"

  - odmiana o długich, płożących się pędach. Pędy osiągają długość nawet 10 m. Owoce są duże, mogą ważyć nawet 25-30 kg.
 6. Dynia olbrzymia "Turk's Turban'"

  - odmiana o owocach przypominających turbany.
 7. Dynia zwyczajna : ' cukinia "Atena F1" '

  - odmiana mieszańcowa uzyskana w Polsce. Owoce złotopomarańczowe i smaczne. Miąższ owoców jest jasny. Owocuje od lipca do pierwszych przymrozków jesiennych. Odmiana odporna na choroby.
 8. Dynia zwyczajna : ' cukinia "Astra" '

  - odmiana o owocach ciemnozielonych. Odmiana odporna na choroby.
 9. Dynia zwyczajna : ' cukinia "Nimba" '

  - odmiana krzaczasta, o owocach jasnozielonych z ciemnozielonymi smugami.
 10. Dynia zwyczajna : ' dynia bezłupinowa "Miranda" '

  - odmiana półkrzaczasta, o nasionach nadających się do bezpośredniego spożycia lub do przetwórstwa. Roślina tworzy od 3 do 4 owoców o wadze od 3 do 4 kg. Owoce kulisto-spłaszczone, o jasnozielonej marmurkowatej skórce, przebarwiające się w miarę dojrzewania na pomarańczowo. Owoce zawierają dużą ilość oliwkowozielonych nasion bez łupiny. Miąższ owoców jest smaczny.
 11. Dynia zwyczajna : ' dynia makaronowa "Warszawska Makaronowa" '

  - odmiana wytwarzająca od 6 do 8 owalnych owoców o wadze około 1,5 kg. Miąższ owoców podczas krótkiego gotowania lub prażenia rozpada się na tak zwany "makaron", który można wykorzystać np.: do zapiekania.
 12. Dynia zwyczajna : ' patison "Disco" '

  - odmiana wczesna i plenna. Odmiana o białych owocach i kształcie przypominającym pieczoną babkę. Odmiana całkowicie odporna na mączniak rzekomy. Młode owoce nadają się doskonale do kwaszenia i konserwowania.
 13. Dynia zwyczajna : ' patison "Gagat" '

  - owoce mają ciemnozieloną skórkę. Skórka jest słabiej karbowana niż u patisona "Disco".
 14. Dynia zwyczajna : ' patison "Polo F1" '

  - plon owoców jest większy niż u patisona "Disco". Owoc ma jasnokremową skórkę. Owoce mają średnicę dochodząca do 6 cm. Odmiana nadające do konserwowania. Plon owoców z 1 m2 to około 3-5 kg.

Valid XHTML 1.1!   skocz na początek pomoc

© 1999 Copyright by Sławomir Sudnik